skip to Main Content
گواهی عدم خلاف ساختمان به چه منظوری استفاده می شود

گواهی عدم خلاف ساختمان به چه منظوری استفاده می شود

مدارک لازم جهت صدور شناسنامه فنی ساختمان - مهندس آنلاین

گواهی عدم خلاف

گواهی عدم خلاف ساختمان به مجوزی اطلاق می شود که هنوز عملیات اجرایی یک ساختمان به پایان نرسیده است.

معمولا این گونه گواهی و مجوز را بنا بر درخواست سازنده/ مالک ملک مورد نظر صادر می کنند و در آن مراحلی را که تا زمان تقاضا انجام شده است را مورد تایید قرار می دهند.

این شکل از گواهی اغلب وظیفه دارد تا مراحلی که در ساخت و ساز انجام گرفته است را بر مبنای ضوابط شهرداری مورد بررسی قرار بدهد.

از دیدگاه دیگر می توانیم صدور گواهی عدم خلاف ساختمان را براساس رعایت ضوابط شهرداری و اصول فنی مطرح شده ای دانست که در مباحث ملی مقررات ساختمان وجود دارد.

نکته ی مهم دیگری که در این جا وجود دارد این گواهی در برخی موارد با گواهی پایان کار با همدیگر اشتباه می شوند گواهی پایان کار همان طور که از نام آن مشخص است پس از به پایان رسیدن عملیات اجرایی صادر می شود.

تفاوتی که بین گواهی عدم خلاف ساختمان و گواهی پایان کار وجود دارد به میزان پیشرفت فیزیکی ساختمان بستگی دارد. زمانی که ساختمان در میانه ی مراحل ساخت و ساز است مسلما این امکان وجود ندارد که گواهی پایان کار صادر شود، به همین علت در این زمان گواهی عدم خلاف ساختمان را صادر می کنند.

علت اخذ گواهی عدم خلافی ساختمان چیست؟

یکی از مهم ترین علل اخذ گواهی عدم خلافی ساختمان دریافت تسهیلات بانکی برای ساختمان است.

مطمئنا بانک ها در هنگام درخواست سازندگان ملک برای وام های مربوط به این موضوع آن را درخواست می کنند.

یکی دیگر از کاربردهای این گواهی در زمان پیش فروش است به این شکل که فردی که به عنوان خریدار ملک در حال ساخت است تا به حال از روند اجرایی و ساخت و ساز اطلاعی نداشته این افراد از کیفیت مصالحی که تاکنون برای ساخت به کار رفته است باخبر نیستند.

وجود این گواهی باعث می شود که خریداران نسبت به رعایت ضوابط شهرداری و نکات فنی اطمینان داشته باشند.

مدارک مورد نیاز اخذ گواهی خلافی ساختمان چیست؟

عدم خلاف
گواهی عدم خلاف ساختمان

مسلما پیش از اقدام به اخذ این گواهی باید مدارکی را به ارگان مربوطه داده تا مجوز فوق برای کاربران صادر شود مدارک مورد نیاز به شرح ذیل است:

ارائه گزارش مرحله‌ای مهندس ناظر:

مهندسان ناظر نحوه اجرای عملیاتی که در حین ساخت ساختمان انجام می گیرد را به شکل یک گزارش مرحله ای انجام می گیرد.

گزارش های این چنینی را اغلب در هنگام بازدید از ساختمان ها صورت می گیرد. این گزارش ها شامل خلاف یا عدم خلاف هایی است که در هنگام ساخت و ساز روی می دهد را ذکر می کند.

ارائه تاییدیه استفاده از بتن استاندارد برای مرحله فونداسیون و سقف‌ها:

یکی از مهم ترین مواردی که در اخذ گواهی عدم خلافی ساختمان مهم است به کاربردن مصالح مرغوب و با کیفیت در ساخت و ساز به ویژه ساخت سازه ها است.

یک نمونه از مصالح که کیفیت آن بسیار حائز اهمیت است بتن بوده در همین زمینه مهندسان ناظر وظیفه دارند که از مجری پروژه و کنترل آن به جهت انطباق مشخصات بتن با نقشه‌های سازه‌ای تاییدیه بتن با کیفیت را دریافت کنند. لازم به ذکر است بدانید که ضوابط شهرداری برای یتن های آماده دستورالعمل های خاصی را در نظر گرفته است.

در مرحله سفت کاری به همراه گزارش ناظر، نتایج آزمایشگاه ارائه شود:

برای اینکه اطمینان لازم در مورد بتن به وجود بیایید و این اطمینان حاصل شود که ضوابط شهرداری و استاندارد ها در این زمینه رعایت شده است.

باید در هنگام عملیات اجرایی نمونه هایی از بتن مورد استفاده گرفته شده و مورد آزمایش قرار بگیرد.

پس از انجام آزمایشات لازم و همچنین بررسی که توسط ناظر جهت پذیرش یا عدم آن و انطباق آن با مشخصات بتن تعیین شده این جواب را برای درج شدن در پرونده ی ساختمان ها ارسال می کنند.

توجه کنید در حال حاضر کمتر پروژه ای را می توانید مشاهده کنید که در آن از بتن استفاده نشده باشد.

پرداخت عوارض نوسازی:

برای دریافت گواهی عدم خلاف لازم است که با شهرداری تسویه کامل کرده همچنین عوارض نوسازی را نیز پرداخت کنید.

در کنار مدارک ذکر شده برای اخذ گواهی عدم خلاف ساختمان باید مدارک دیگری نظیر مدارک احراز هویت، پروانه ساخت، مدارک مالکیت و نقشه‌های مصوب و گزارش وضعیت موجود را نیز ارائه بدهید.

الزامات صدور گواهی عدم خلافی ساختمان چیست

تخلف اضافه بنا در ساخت و ساز چیست
گواهی عدم خلاف ساختمان

در هنگام احداث هر نوع ساختمان امکان بروز هرگونه تخلف وجود دارد. بعضی از این تخلفات کوچک بوده و این امکان را دارد که با یک جریمه ی جزئی برطرف بشود اما بعضی از تخلفات که معمولا در پروژه های ساخت و ساز بزرگ صورت می گیرد را به کمیسیون ماده ی ۱۰۰ ارجاع می دهند.

با بروز این مشکلات مالک ساختمان باید به شهرداری مراجعه کرده و برای رفع مشکلات اقدامات لازم را انجام دهد. این در حالی است که فعالیت های ساختمان سازی وی کاملا متوقف شده است.

در برخی موارد نیز ما مشاهده می کنیم که عملیات ساخت و ساز پایان یافته و مالک به دنبال گواهی پایان کار است تا بتواند تسهیلات بانکی را که برای ساخت پروژه ی مورد نظر گرفته است را تسویه کند.

هر چقدر اخذ گواهی پایان کار یا عدم خلافی ساختمان دیرتر شود مالکان با جرایم سنگین تر شهرداری مواجه می شوند. از سوی دیگر نیز باید متحمل ضرر و زیان هایی شده زیرا دیرکرد در تسویه باعث می شود که مبالغ زیادی را بابت هزینه ی دیرکرد بپردازند.

افرادی که به دنبال پیشگیری از این موارد هستند می توانند به موقع و آگاهانه از این موارد پیشگیری کرد. به همین سادگی می توانید از در سریع ترین زمان ممکن و با اجتناب از پرداخت هزینه های سنگین به اخذ گواهی عدم تخلف دست پیدا کنید.

در پایان این سوال پیش خواهد آمد که تخلفات ساختمانی شامل چه مواردی می شود در چه زرمانی مهندس ناظر برای ساختمان تخلف گزارش می شود. در زیر انواع تخلفات را به شکل اختصار بیان می کنیم:

  1. عدم رعایت اصول شهرسازی
  2. رعایت نکردن اصول ایمنی و استحکام بنا
  3. عدم رعایت اصول بهداشتی
  4. نادیده گرفتن ضوابط و مقررات نمای ساختمان
  5. سایر تخلفات

گروه مهندسین متیم سازه همواره در تمام مراحل صفر تا صد ساختمانی در کنار شما است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Back To Top