skip to Main Content
تاریخچه و وظایف سازمان نظام مهندسی ساختمان

تاریخچه و وظایف سازمان نظام مهندسی ساختمان

تاریخچه و وظایف سازمان نظام مهندسی ساختمان

 سازمان نظام‌مهندسی ساختمان سازمانی غیردولتی است که در جهت تحقق قانون نظام‌مهندسی و کنترل ساختمان مصوب سال ۱۳۷۴ به‌صورت رسمی تأسیس گردید.

 

سازمان نظام‌مهندسی برای مرتفع کردن موارد خواسته‌شده در قانون نظام‌مهندسی و کنترل ساختمان سال ۱۳۷۴ تأسیس شد تا اهداف کلی زیر را برآورده کند:

 • مهندسین فنی و متخصص ساختمان در رأس هرم سازندگی قرارگیرند و صاحبان مهارت‌های فنی در سطوح میانی و کارگران فنی بدنه هرم فنی ساخت‌وساز ساختمان‌سازی در ایران را تشکیل دهند.
 • ایجاد یک جامعه حرفه‌ای مولد ثروت، رفاه، دانش و هنر برای اعضای آن
 • مراقبت از ایمنی، بهداشت و آسایش محیط‌های مسکونی و مدیرت خردمندانه توسعه
  سالم فضاهای زیستی به کمک مهندسان طراح و نظارت کلی سازمان نظام‌مهندسی ساختمان
 • ارتقای توان سازندگی و نوآوری در صنعت ساختمان در سطح ملی و منطقه‌ای و ایجاد بستری برای رقابت‌های بین‌المللی

در قانون نظام معماری و ساختمانی مصوب سال ۱۳۵۲ و اصلاح‌شده
سال ۱۳۵۶ تأسیس دو سازمان نظام مهندسان معمار و شهرسازی و سازمان نظام مهندسان ساختمان و تأسیسات پیش‌بینی‌شده بود.

در سال ۱۳۷۱ قانون آزمایشی نظام‌مهندسی ساختمان تصویب شد که به‌جای دو سازمان ذکرشده در قانون ۱۳۵۶ یک سازمان واحد با عنوان سازمان نظام‌مهندسی ساختمان تأسیس گردد و در سال ۱۳۷۴ قانون از مرحله
آزمایشی خارج شد و قانون نظام‌مهندسی و کنترل ساختمان تصویب گردید که در آن‌هم تأکید بر ایجاد سازمان نظام‌مهندسی ساختمان شده بود و در ماده ۳ آن هدف از تأسیس سازمان را چنین بیان کرده است

برای تأمین مشارکت هر چه وسیع‌تر مهندسان در انتظام امور حرفه‌ای خود و تحقق اهداف این قانون در سطح کشور سازمان نظام‌مهندسی ساختمان… تشکیل می‌شود.

در حال حاضر کلیه ارکان سازمان نظام‌مهندسی ساختمان در سطح استان‌ها و در سطح کشور شکل‌گرفته است و با حدود هفتصد هزار نفر عضو، فعالیت خود را به انجام می‌رساند.

واحدهای استانی

سازمان نظام‌مهندسی ساختمان دارای واحدهای استانی است و ازنظر حقوقی هر سازمان استانی دارای شخصیت مستقل است. ارکان سازمان عبارت است از سازمان استان‌ها، حیات عمومی سازمان، شورای مرکزی، رییس سازمان و شورای انتظامی.

شرایط تشکیل واحدهای استانی

برای تشکیل سازمان استان وجود حداقل ۵۰ نفر داوطلب عضویت از بین مهندسان حوزه آن استان که دارای مدرک مهندسی در رشته‌های اصلی مهندسی شامل مهندسی معماری، مهندسی عمران، مهندسی تأسیسات مکانیکی، مهندسی تأسیسات برقی، مهندسی شهرسازی، مهندسی نقشه‌برداری و مهندسی ترافیک باشند، ضروری است.

فعالیت‌های واحدهای استانی

هر سازمان استان دارای مجمع عمومی. حیات مدیره، شورای انتظامی و بازرسان است. مهم‌ترین فعالیت و اختیارات حیات مدیره که درواقع وظایف سازمان محسوب می‌شود، به شرح زیر است:

 • برنامه‌ریزی در جهت تقویت و توسعه فرهنگ و ارزش‌های اسلامی در معماری و شهرسازی.
 • برنامه‌ریزی به‌منظور رشد و اعتلای حرفه‌های مهندسی ساختمان و مشاغل مربوط به آن.
 • ارتقای دانش فنی و کیفیت کار شاغلان در بخش‌های ساختمان و شهرسازی از طریق ایجاد پایگاه‌های علمی و فنی، آموزش و انتشارات
 • همکاری با مراجع مسئول در امر کنترل ساختمان از قبیل اجرای دقیق و صحیح مقررات ملی ساختمان و ضوابط طرح‌های جامع و تفصیلی و هادی در شهرها توسط اعضای سازمان حسب درخواست
 • نظارت بر حسن انجام خدمات مهندسی توسط اشخاص حقیقی و حقوقی در طرح‌ها و فعالیت‌های غیردولتی در حوزه استان تعقیب متخلفان از طریق مراجع قانونی ذی‌صلاح.
 • مشارکت در امر ارزشیابی و تعیین صلاحیت و ظرفیت اشتغال به کار شاغلان در امور فنی مربوط به فعالیت‌های حوزه‌های مشمول این قانون.
 • دفاع از حقوق اجتماعی و حیثیت حرفه‌ای اعضا و تشویق و حمایت از فعالیت‌های باارزش و برگزاری مسابقات حرفه‌ای و تخصصی و معرفی طرح‌های ارزشمند.
 • تنظیم روابط بین صاحبان حرفه‌های مهندسی ساختمان و کارفرمایان و کمک به مراجع مسئول در بخش ساختمان و شهرسازی درزمینه
  ارجاع مناسب کارها به صاحبان صلاحیت و جلوگیری از مداخله اشخاص فاقد صلاحیت در امور فنی.
 • کمک به ترویج اصول صحیح مهندسی و معماری و همکاری با وزارت مسکن و شهرسازی و شهرداری‌ها درزمینه
  کنترل ساختمان و اجرای طرح‌های یادشده با استفاده از خدمات اعضای سازمان استان.
 • کمک به ارتقای کیفیت طرح‌های ساختمانی، عمرانی و شهرسازی در محدوده استان و ارائه گزارش برحسب درخواست شرکت در کمیسیون‌ها و شوراهای تصمیم‌گیری در مورد این‌گونه طرح‌ها همکاری با وزارت مسکن و شهرسازی و شهرداری‌ها درزمینه
  کنترل ساختمان و اجرای طرح‌های یادشده با استفاده از خدمات اعضای سازمان استان.
 • ارائه خدمات کارشناسی فنی به مراجع قضایی و قبول داوری در اختلافاتی که دارای ماهیت فنی است.
 • همکاری با مراجع استان در هنگام بروز سوانح و بلایای طبیعی.
 • تائید ترازنامه سازمان و ارائه آن به مجمع عمومی.
 • معرفی نماینده حیات مدیره سازمان استان جهت عضویت در کمیسیون‌های حل اختلاف مالیاتی در رسیدگی و تشخیص مالیات فنی و مهندسی اعضای سازمان.
 • تهیه و تنظیم مبانی قیمت‌گذاری خدمات مهندسی در استان و پیشنهاد به وزارت مسکن و شهرسازی.
 • سایر مواردی که در آیین‌نامه اجرایی قانون نظام‌مهندسی و کنترل ساختمان تعیین‌شده است.
 • هر سازمان استانی دارای یک شورای انتظامی متشکل از یک نفر حقوقدان به معرفی رییس دادگستری استان و دو تا چهار نفر مهندس خوش‌نام که به معرفی حیات مدیره
  با حکم شورای مرکزی سازمان نظام‌مهندسی ساختمان برای مدت ۳ سال منصوب می‌شوند، خواهد بود.

شورای مرکزی

به‌منظور هماهنگی در امور سازمان‌های استان حیات عمومی سازمان نظام‌مهندسی ساختمان از کلیه اعضای اصلی حیات مدیره سازمان‌های استان در سطح کشور تشکیل می‌شود. شورای مرکزی متشکل از ۲۵ نفر عضو اصلی و ۷ نفر عضو علی‌البدل از بین دو برابر اعضای سازمان هیئت‌مدیره که توسط حیات عمومی، انتخاب و به وزیر راه و شهرسازی معرفی می‌شوند و توسط وزیر راه و شهرسازی برای مدت ۳ سال انتخاب می‌شوند.

شورای مرکزی برای تعیین رییس شورا سه نفر را به وزیر راه و شهرسازی پیشنهاد می‌کند و وزیر یادشده یک نفر را به‌عنوان رییس سازمان، جهت صدور حکم به رییس‌جمهور معرفی می‌نماید

اصلاحات پیش‌نویس قانون جدید

تغییرات قانون سال ۱۳۷۴ نسبت به قانون سال ۱۳۷۱ فراتر از افزایش تعداد مواد از ۲۰ ماده به ۴۲ ماده و افزایش تبصره‌ها از ۱۰ به ۲۱ بوده و قانون کنونی اصلاحات زیاد محتوایی را به همراه داشته است. قانون مصوب ۱۳۷۴ در قالب شش فصل و ۴۲ ماده مصوب شد و آیین‌نامه اجرایی آن به‌صورت ۱۰ فصل در قالب ۱۲۴ ماده به‌تفصیل مسائل متعددی را مورد تأکید قرار می‌دهد. در سال‌های اخیر زمزمه‌های اصلاح این قانون به گوش می‌رسید، تا اینکه در مهرماه ۱۳۹۲ یک‌فوریت طرح اصلاح موادی از قانون نظام‌مهندسی ساختمان کشور به رأی گذاشته شد که نمایندگان در صحن علنی با یک‌فوریت آن موافقت کردند.

مطلعین موضوع تعداد مواد اصلاحی را در ابتدا ۳۶ ماده از ۴۲ ماده و درنهایت ۱۰ ماده اعلام کرده‌اند.

 • مهم‌ترین تغییرات اعلام‌شده در پیش‌نویس قانون عبارت‌اند:
  • تغییر مرجعیت تشخیص صلاحیت و صدور پروانه اشتغال مهندسان و کاردان‌ها از وزارت راه و شهرسازی و وزارت کار به سازمان‌های نظام‌مهندسی و کاردانی استان
 • تغییر دوره شورای مرکزی سازمان، هیئت‌مدیره استان‌ها و شورای انتظامی هیئت‌مدیره از سه‌به‌چهار سال
 • افزایش تعداد اعضای هیئت‌مدیره استانی و اعضای شورای مرکزی
 • عضویت سازمان در کمیسیون‌های حیات حل اختلاف مالیاتی و داشتن نمایندگانی در کمیسیون‌های ماده ۵ شورای‌عالی شهرسازی و معماری و کمیسیون ماده ۱۰۰ قانون شهرداری با حق رأی
 • اختیارات بیشتر برای شورای مرکزی درزمینه
  تصویب قیمت‌گذاری خدمات،نظارت شورای مرکزی بر عملکرد هیئت‌مدیره، برگزاری آزمون‌ها و…

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Back To Top